12 ژانویه 2020 , 01:01
اتفاقات و حواشی ویدیوی ایبیزا
سیاسی

اتفاقات و حواشی زیادی کماکان از بابت ویدیوی ایبیزا در سیاست داخلی ملتهب اتریش در جریان هستند که بعضی کم اهمیت و بعضی بسیار حائز اهمیت می‌باشند.
‏در این پست از کم اهمیت تا پر اهمیت‌ها را با هم مرور میکنیم.

۱-فیلیپا اشتراخه، همسر معاون صدراعظم مستعفی با بیان اینکه همسرم بایستی با عواقب اعمالش مواجه شود فعلا به همراه فرزند خردسالش به منزل والدینش نقل مکان کرده است!

۲-جناب اشتراخه در ویدیویی که برای استعفایش منتشر کرد ابراز داشت که این یک حرکت اشتباه بود و بعد از آن نه من و نه هیچ شخص دیگری از حزب، ارتباطی با رابطین میلیاردر روسی نداشته‌! و هیچ پولی نیز از طرف آنها به ما پرداخت نشده است! اما رسانه‌های منتشر کننده ویدیوی ایبیزا، بعد از این اظهارات بیان کردند که ارتباطهایی قبل و بعد از ایبیزا نیز وجود داشته‌اند و حتی در وین نیز دیدارهایی صورت گرفته است!

۳-پس از استعفای هاینس کریستین اشتراخه از ریاست حزب آزادی، نوربرت هوفر بر صندلی ریاست حزب آزادی نشست!

۴-در زمان ویدیوی ایبیزا جناب اشتراخه در دولت حضور نداشت اما از اعضای پارلمان بود و با این وجود مرتکب آن عمل عجیب و غریب شد، از همین جهت حتی ممکن است یکی از عواقب آن، زندان باشد!

۵-حزب سوسیال دموکرات که در ائتلاف دولت‌‌های ایالت‌های بورگن‌لند و اوبراوستررایش با حزب آزادی، حضور داشت اعلام کرد که ائتلاف دولتی حزبش با حزب آزادی را باطل خواهد کرد و لذا بایستی در آنجا هم انتخابات جدید تکلیف دولت‌ های ایالتی را مشخص کند!

۶-با اخراج هربرت کیکل وزیر کشور، تمامی وزرایی که از حزب آزادی در دولت حضور داشتند، استعفا دادند و امروز صدراعظم افراد جدید را به عنوان متخصص برای اداره وزارت‌خانه‌های بدون وزیر به رییس‌جمهور معرفی کرد.

۷-اکنون تمام احزاب در پارلمان علیه دولت(حزب مردم) هستند و با وضع بوجود آمده، حزب آزادی نیز که با حزب مردم در ائتلاف بود جبهه مخالف را برگزیده است لذا دولت اکنون در پارلمان در اصطلاح Minderheit یا در اقلیت است!

۸-دوشنبه روز بسیار بسیار مهمی در سیاست داخلی اتریش است به این دلیل که در پارلمان Misstrauensantrag یا عدم اعتماد به دولت به رای گذاشته می‌شود و در صورتی که رای بیاورد، که با توجه به اقلیت بودن دولت بعید نیست! قبل از رسیدن به موعد انتخابات جدید در سپتامبر، دولت سقوط خواهد کرد! و اتریش دولت نخواهد داشت! در این صورت بحران دولت به بحران کشور تبدیل میشود!

۹-لابی‌ها و توافقات احتمالی بین احزاب در جریان است و احزاب بایستی بسنجند که در این مقطع عدم رای اعتماد به دولتی که خود اعلام کرده با برگزاری انتخابات جدید حاضر به کناره‌گیری است، لازم است؟ در این صورت و رای به عدم اعتماد به دولت و به وجود آوردن یک بحران واقعی در کشور در صورتی که لازم نیست! آیا رای دهندها از حزب مطبوعشان روی بر نخواهند گرداند؟

۱۰-صدراعظم سباستین کورتس امروز اعلام کرد که من امیدوارم بحران بوجود آمده در یک حزب (حزب آزادی FPÖ) به بحران کشور تبدیل نشود!

منبع: کانال تلگرام Persischwien

https://t.me/persischwien

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *