10 ژانویه 2020 , 01:01
طعم خوش دموکراسی
سیاسی

طعم خوش دموکراسی با مشارکت مردمی در سیاست اتریش

دموکراسی را میتوانیم حکومت مردم بر مردم ترجمه کنیم که در طی آن مردم به عنوان صاحبان اصلی کشور این حق را دارند که با رای مستقیم خود، دولتمردان کشورشان را انتخاب کرده و ماشین سیاست کشور را کنترل کنند.

اما کارکرد دموکراسی (در اینجا درباره اتریش صحبت میکنیم) تنها به رای در هنگام انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس یا هر انتخابات دیگری ختم نمیشود چرا که مشارکت مردمی یا دموکراسی مستقیم
Bürgerbeteiligung – Direkte Demokratie
کاملا در قوانین اتریش به رسمیت شناخته شده و کار میکند.

دموکراسی مستقیم دقیقا چیست و چه کارکردی دارد؟

فرض کنید حکومت برای تصمیم‌گیری در رابطه با موضوعی خاص، احتیاج به نظر مستقیم مردم دارد! خب در اینجا چیزی که به ذهن میرسد و تقریبا در هر قانون اساسی دموکراتیکی تعریف شده و میتوان از آن استفاده کرد، برگزاری یک همه‌پرسی یا رفراندوم است که حکومت برپا میکند تا نظر مستقیم مردم درباره آن موضوع خاص را بداند!

در اتریش دو حالت برای برپایی یک همه‌پرسی تعریف شده است:

Volksabstimmung
در صورتی که دولت بخواهد نظر مردم را درباره لزوم بررسی یک موضوع خاص و تصویب احتمالی آن به عنوان قانون بداند.

Volksbefragung
در صورتی که دولت بخواهد نظر مردم را درباره تغییر یا عدم تغییر یک قانون موجود بداند.

اما درست است که وجود رفراندوم در قوانین یک کشور، قابلیتی مدرن و دموکراتیک است( البته در صورت اجرای درست و به موقع) اما تصمیم گیرنده و برگزار کننده آن دولت است و مردم تنها بعد از برپایی آن توسط دولت، میتوانند نظر یا به طور مشخص رای خود را نسبت به آن ابراز دارند و در واقع رفراندوم را میتوان یک حرکت از بالا به پایین دانست که از سوی دولت به سمت مردم کار میکند.

در موکراسی‌های پیشرفته(در اینجا اتریش) یک حرکت بلعکس یعنی از پایین به بالا “از سوی مردم به سمت دولت” نیز لحاظ شده که دقیقا این مقاله قصد آن دارد که این بخش شیرین و فوق‌العاده جذاب را تشریح کند.

?Volksbegehren یا دادخواست مردمی

?فرض کنید یک آدم کاملا عادی که در هنگام انتخابات رای خودش را به شخص یا حزب مورد علاقه‌اش داده یا اصلا رای نداده، میخواهد یک موضوع را در سیاست کشور مطرح کند! موضوعی که به نظرش بایستی حتما مطرح شده، به بحث گذاشته شده و تصویب شود.

در حالت عادی این شخص بایستی آنقدر صبر کند تا بلکه روزی بیاید که موضوع مورد نظر او در سیاست کشور مطرح شود یا کلا آن را فراموش کند.اما در اتریش نه تنها اینگونه نیست بلکه آن شخص میتواند با طی کردن پروسه Volksbegehren موضوع مورد نظر را تبدیل به یک ضرب‌الاجل تصمیم‌گیری در پارلمان اتریش کند.

?Volksbegehren
چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای ارائه دادخواست مردمی در ابتدا فرد ارائه دهنده بایستی یا خود شهروند اتریش باشد یا توسط یک شهروند اتریش درخواستش را مطرح کند.
به عنوان مثال فرض کنید یک شخص دارای اقامت و نه شهروندی اتریش، ایده‌ای دارد که به نظرش کشورش بعد از اجرای آن ایده جای بهتری میشود.
این فرد میتواند نظر یک شخص دارای شهروندی اتریش را جلب کند و توسط او ایده‌اش را مطرح کند! پس در مرحله اول حق شهروندی نیاز است.

در مرحله دوم آن فرد یا افراد بایستی بتوانند با مطرح کردن ایده خود در سطح عمومی(مثلا با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، پخش بروشور، طراحی پوستر یا با هر روش دیگری) ۰/۱ درصد از کل جمعیت اتریش که در حال حاظر چیزی حدود ۸۴۰۰ نفر میشود را به عنوان حامی جذب کنند(این ۰/۱ نیز بایستی شهروند اتریش باشند) سپس با این مقدار حامی درخواست خود را میتوانند به صورتی رسمی در وزارت کشور مطرح و ثبت کنند. حالا درخواست با ثبت رسمی و حمایت وزارت کشور وارد فاز اصلی شده و بایستی طی هشت روز بتواند باز هم به هر روشی که میخواهد ۱۰۰هزار امضا جمع کند( امضای اینترنتی هم مورد تائید است) پس از طی این مرحله پارلمان اتریش بایستی حتما در یک ضرب‌الاجل مشخص درخواست که حالا دادخواست نام دارد را به بحث و بررسی گذاشته و برای تصویبش بکوشد.
جذاب است نه؟

تصویر: ساختمان پارلمان واقع در خیابان رینگ منطقه یک وین

منبع: کانال تلگرام Persischwien

https://t.me/persischwien

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *