10 ژانویه 2020 , 01:01
نهم نوامبر “شب شیشه‌های شکسته”
اجتماعی

نهم نوامبر “Kristallnacht” یا “شب شیشه‌های شکسته”

نام “شب شیشه‌های شکسته” به آلمانی “کریستال‌ناخت Kristallnacht” اشاره به شب بین نهم و دهم نوامبر سال ۱۹۳۸ دارد که در تاریخ معاصر اتریش و آلمان به عنوان روز تلخ و سیاهی به ثبت رسیده‌ است.

در این روز که رایش سوم یهودی ستیزی را کلید زد، طرفداران حزب نازی در آلمان، اتریش و بخشهایی از چک‌اسلواکی(چک کنونی) به یهودیان حمله کرده، شیشه مغازه‌ها و کسب و کارهایی که صاحبان یهودی داشتند را شکستند و خانه‌ها و کنیسه‌های یهودیان را به آتش کشیدند. با توجه به اینکه خیابان‌ها در این حادثه پر از شیشه‌های خرد شده بودند این شب را “شب بلورین” یا “شب شیشه‌های شکسته” می‌نامند

ماجرا از هفتم نوامبر آغاز شد، وقتی که “هرشل گرینشپان” دانشجوی ۱۷ ساله یهودی لهستانی به قصد انتقام ارسال پدر و مادرش و ۱۵۰۰۰ یهودی دیگر به اردوگاه‌های کار اجباری، “ارنست رات فوم” منشی سفارت آلمان در پاریس را با شلیک گلوله به قتل رساند و این بهانه را به دست آلمان نازی داد تا سیاست‌‌های یهودی ستیزانه خود را وارد فاز اصلی کند.

در این شب که به اسامی دیگری چون نوامبر پوگروم
“Novemberpogrome”
و رایش‌پوگروم‌ناخت
“Reichspogromnacht”
نیز معروف است، “آدولف هیتلر” رهبر آلمان نازی، در مونیخ خبر قتل “رات فوم” را اعلام کرد و “یوزف گوبلز” وزیر تبلیغات رایش سوم بعد از جلسه با آدولف هیتلر در سخرانی معروف خود علیه یهودیان، خواستار اقدامات تلافی‌جویانه به گفته او خودجوش شد
.

با چراغ سبز سران نازی و فوران خشم لجام گسیخته طرفداران حزب نازی علیه جمعیت یهودی، فاجعه آغاز شد!
در اتریش طی شب ۹ و ۱۰ نوامبر ۳۰ نفر یهودی کشته و ۷۳۰۰ نفر دستگیر شدند.
تنها در وین ۴۰۰۰ نفر به سرعت دستگیر و به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده شدند.
در قلمرو رایش سوم ۹۱ نفر کشته و بیست‌هزار نفر دستگیر شدند.
خانه‌ها، مغازه‌ها و کنیسه‌های یهودیان با عدم همکاری آتش‌نشانی دولت آلمان، سه روز در آتش سوختند و خشونت هدفمند و سازمان یافته علیه یهودیان تا روزها بعد از ۹ نوامبر کماکان ادامه داشت!

در وین ۱۹۵۰ خانه تخلیه شد و ۴۲ کنیسه در آتش سوخت!
صدها یهودی در جریان این فجایع خودکشی کردند!
خشونت در شهرهای ووسلاو، برندورف، آیزن‌اشتات، لینتس، گراتس، بادن و کلاگنفورت نیز فجایع زیادی به بار آورد به بسیاری از کنیسه‌ها حمله شد.
در بادن تمام یهودیان در سنکت‌پولتن ۱۳۷ نفر، در سالتزبورگ ۷۰ نفر، در کلاگنفورت ۴۰ نفر و در به صورت کلی در ایالت اوبراوستررایش ۶۵۰ نفر، دستیگر شدند.

بعد از این خشونت‌ها حزب نازی که تازه وارد فازهای عملیاتی جریان یهودی ستیزی شده بود، به عنوان تنبیه مالیات یهودیان را ۲۵ درصد افزایش داد و خسارت وارده در طی این خشونت‌ها را نیز از جامعه یهودی طلب کرد!
رایش سوم در ۱۵ نوامبر یهودیان را از رفتن به مدرسه محروم کرد و در دسامبر ممنوعیت ورود یهودیان به اماکن عمومی را به اجرا گذاشت و سلسله وار تا آنجا پیش رفت که در نهایت وارد فاز “راه‌حل نهایی” به آلمانی “Die Endlösung” که “هاینریش هیملر” فرمانده اس‌اس طراحی کرد و هیتلر آن را
“Die Endlösung der Judenfrage”
راه حل نهایی “مسئله یهود” نامید، یعنی نسل کشی یهودیان شد و هولوکاست رقم خورد!

منبع: کانال تلگرام Persischwien

https://t.me/persischwien

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *