12 ژانویه 2020 , 02:01
همه چیز قانون ممنوعیت مصرف پلاستیک
اجتماعی

همه چیز درباره قانون ممنوعیت مصرف پلاستیک در اتریش

پلاستیک جزء مواد مصنوعی است و در طبیعت یافت نمی‌شود. پلاستیک‌ها را می‌توان به شکل‌های مختلف درآورد و اصولاً یکی از ویژگیهای پلاستیک‌ها شکل پذیری خوب آنهاست. پلاستیک‌ها را می‌توان تحت فرایندهای حرارتی و مکانیکی به شکل‌های مختلف و گوناگون درآورد و راحتی شکل دهی و همینطور قیمت ارزان آنها باعث شده بسیار پر استفاده باشند!
اما زمان بالای مورد نیاز برای بازیافت آنها در طبیعت باعث شده که پلاستیک یکی از زیانبارترین مواد مصنوعی تولید شده توسط انسان برای طبیعت به شمار بیاید.خیلی‌ها وقتی به اروپا میان شاید از اینکه باید برای کیسه‌های پلاستیکی خرید، به خیلی از فروشگاهها پول پرداخت کنند و دیگه خبری از کیسه خرید مجانی نیست شوکه بشن و خیلی‌ها هم شاید زیر لبی یه غرغری هم بکنن که یه پلاستیک چیه که باید پول بابتش بدیم و حتما در مقام مقایسه یه برتری خاصی رو هم با گفتن این جمله که ایران همینو مجانی میدن! برای ایران ثبت میکنن.(ایران یکی از پر مصرف ترین کشورهای جهان در زمینه مصرف پلاستیک است)

خیلی‌ها شاید بعدن متوجه شدن که این مجانی نبودن پلاستیک در واقع راه‌کاری هستش برای اینکه پلاستیک کمتری توسط مردم استفاده بشه و بیشتر مردم به سمت استفاده از کیسه‌های خرید چندبار مصرف به جای یک بار مصرف گرایش پیدا کنن.

لبته خب خیلی جاها هم بودن که تا همین چند وقت پیش هنوز پلاستیک رایگان دست مشتری میدادن!
از سال ۲۰۱۵ اروپا به طور جدی وارد مبارزه با مصرف پلاستیک شد و از سال ۲۰۱۸ تصویب کرد که هیچ فروشگاهی حق دادن پلاستیک رایگان به مشتری را نخواهد داشت.
به خاطر همین هم تمام فروشگاههایی که تا پیش از این پلاستیک رایگان به خریدار میدادن الان دیگه رویه خودشون رو عوض کردن و دیگه از پلاستیک‌های رایگان خبری نیست.

خلاصه اینکه کمتر کردن مصرف پلاستیک اینقدر جدیه که کشورهای توسعه یافته که بازیافت زباله و کمتر آلوده کردن محیط زیست در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است دست به کار شدن تا هر طور شده مصرف پلاستیک رو به حداقل برسونن.کم نیستن هنرمندانی که با ارائه آثار هنری چیدمانی از پلاستیک‌های رها شده در طبیعت سعی دارن جدی بودن مبارزه با مصرف پلاستیک رو یاد آور بشن. نمونه‌ش رو در ورودی خیابان ماریاهیلف ایستگاه متروی وست‌بانهوف وین در ساعتی که از بطری‌های پلاستیکی درست شده می‌بینید.

در این میان اتریش که یکی از بهترین کشورها در زمینه اهمیت به محیط زیست و بازیافت زباله‌ است از ابتدای سال ۲۰۲۰ با اجرای قانونی که در حال حاضر در جهان پیشرو است، مصرف کیسه‌های پلاستیکی را ممنوع اعلام میکند.

با اجرای این قانون دقیقا چه چیزی ممنوع می‌شود؟

کیسه‌های پلاستیکی که به عنوان کیسه خرید در فروشگاه‌ها استفاده می‌شوند کلا ممنوع خواهند شد. این کیسه‌ها شامل سه دسته میشوند:

دسته اول: پلاستیک‌‌های خرید سنگین که توسط فروشگاه‌های برند و مد عرضه می‌شوند.
دسته دوم: پلاستیک‌‌های سبک که به عنوان کیسه‌های خرید روزانه توسط فروشگاه‌های مواد‌غذایی عرضه می‌شوند که در حال حاضر در فروشگاه‌ها رایگان نیستند.
دسته سوم: پلاستیک‌های نازک که برای میوه و سبزیجات از آنها استفاده می‌شود و در حال حاضر در فروشگاه‌ها رایگان هستند.

چگونه باید خریدهایمان را حمل کنیم؟

فروشگاه‌ها موظف هستند که از کیسه‌های کاغذی یا پارچه‌ای یا اینکه از پلاستیک‌‌های بیولوژیکی که بازیافت سریعی در چرخه طبیعت دارند استفاده کنند.

تکلیف پلاستیک‌های نازک که برای خرید میوه و سبزیجات از آنها استفاده می‌شود چه می‌شود؟

پلاستیک‌هایی نازکی که در بازارچه‌ها یا در فروشگا‌ها برای میوه و سبزیجات استفاده می‌شوند بایستی تماما با نوع قابل بازیافت جایگزین شوند.

پلاستیک‌های سطل زباله در خانه‌ها نیز ممنوع می‌شود؟

خیر. آنها به عنوان پلاستیک جمع آوری زباله ممنوع نخواهند بود حتی اگر پلاستیک‌های دسته‌دار باشند.

پلاستیک‌های کوچک جمع‌آوری مدفوع سگ یا Gackerl Sackerl نیز ممنوع می‌شوند؟

خیر. پلاستیک‌های جمع‌آوری مدفوع حیوانات کماکان توسط جایگاه‌‌های مخصوص تعبیه شده توسط شهرداری‌‌ها به رایگان قابل دسترس خواهند ماند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *